FIT PASTY RYBNE Z WĘDZONEGO PSTRĄGA!

lutego 28, 2021

FIT PASTY RYBNE Z WĘDZONEGO PSTRĄGA!




Pasty rybne na kanapki to idealne rozwiązanie na diecie redukcyjnej, są bogatym źródłem białka, są sycące i pyszne!

Dzisiaj bierzemy na ruszt wędzonego pstrąga i zostawiam Wam dwa FIT przepisy na pastę na kanapki. Możecie ją też wykorzystać do nadziewania naleśników lub do omleta!


FIT PASTA NA KANAPKI Z PSTRĄGA


- 100 g wędzonego pstrąga

- 100 g chudego białego twarogu

- sól, pieprz, świeże chili,

- natka pietruszki, 

- świeży koperek

- czerwona cebula

- 10 plasterków cukinii świeżej

- 2 łyżki jogurtu naturalnego


Twaróg, cukinię, jogurt zmiksuj na gładką masę, resztę ziół i cebulę posiekaj, dodaj rozgniecionego widelcem pstrąga, całość wymieszaj dokładnie. Dopraw i gotowe!



FIT PASTA Z PSTRĄGA II


- 1-2 małe ogórki kiszone - drobno posiekaj

- 1/4 czerwonej cebuli drobno posiekanej

- zzielenia: koperek, natka, tymianek - to co masz

- 50 g twaróg wędzony

- 50 g ser chudy twaróg

- 100 g wędzony pstrąg

- pieprz

- 4 łyżki passaty pomidorowej


Całość wymieszaj dokładnie, dopraw.


Obie są pyszne! Polecam!


 

Chinkali gruzińskie z mięsem.

lutego 17, 2021

Chinkali gruzińskie z mięsem.






Dzisiaj zapraszam Was ponownie do Gruzji! Najbardziej rozpoznawalnym daniem gruzińskim jest chinkali. 

Co to takiego? Chinkali to gruzińskie "pierogi" w formie sakiewki, wypełnionej mięsem i bulionem. Sakiewki są dość duże, wypełnione po brzegi przepysznym mięsnym farszem np. z wołowiny, wieprzowiny czy jagnięciny. Mięso może być w różnych konfiguracjach. Będąc w Gruzji jadłam wielokrotnie chinkali, każde smakowało troszkę inaczej, ale były to bardzo znikome różnice i wynikały z rodzaju użytego mięsa, czy np. pół na pół wieprzowo- wołowe czy samo wołowe, czy też z dodatkiem jagnięciny. 
Cechą charakterystyczną dla chinkali jest fakt, że są one wypełnione nie tylko farszem mięsnym ale również bulionem. Jedliśmy też raz chinkali z nadzieniem z baraniny ale to raczej nie mój smak, krótko pisząc ;-). 


Jak przygotować chinkali aby miało bulion w środku? To dużo prostsze niż myślisz! Cechą charakterystyczną dla kuchni gruzińskiej są oczywiście przyprawy, gruzińska sól czy pyszny sos adżika, ale również przyprawy, jakie dość dobrze znamy np. cząber. 


Zatem co wchodzi w skład gruzińskich mięsnych chinkali, bo dodajmy, że chinkali mogą mieć też inny farsz, chociaż w Gruzji wszędzie serwowano je z mięsem.
Do farszu powinniśmy dodać świeżą natkę kolendry, dużo kolendry, świeże chilli - lub suszone, jeśli nie mamy świeżego, cebula, czosnek, sól, przyprawy do mięsa np. cząber i sól, najlepsza będzie ta gruzińska, ale ja użyłam ziołowej i uwierz mi na słowo, moje chinkali wyszło mi takie, jak jadłam w Gruzji! Co cholernie mnie cieszy!
Myślę, że ten trik sprawdzi się również u Ciebie.


Jak to jest z tym bulionem w chinkali?

Bulionu nie dodajemy do samego pierożka, to sposób przygotowania farszu, powoduje, ze w chinkali podczas gotowania ten bulion się wytwarza. 
Mianowicie do farszu mięsnego dodaje się wodę, farsz jest dość luźny taki, wodnisty, dzięki czemu podczas gotowania chinkali, surowe mięso, gotuje się bezpośrednio we wnętrzu pierożka - sakiewki.

Chinkali to też duże "pierogi" nie przypominają w swoim wyglądzie małych chińskich pierożków, z którymi często są mylone. Gruzińskie chinkali, jedzone w Gruzji są na prawdę duże, tak jak te moje na zdjęciach i w filmie- tutorialu. Jest to duży płat ciasta, z dużą ilością farszu, to taka porządna duża łyżka z czubkiem farszu zamknięta w sakiewce z ciasta pierogowego.
Cechą charakterystyczną dla chinkali jest sposób ich przygotowania, to sakiewka, gdzie raz koło razu, zagniatamy płat ciasta, tworząc taki woreczek - sakiewkę. Te oryginalne chinakli powinny mieć 28 zakładek, ale na próżno gdziekolwiek takich szukać, te sprzedawane w restauracjach gruzińskich w Gruzji zazwyczaj miały od 15 do 18 zakładek, a w wielu miejscach po 12 -13 zakładek. Będąc też na kolacji u Gruzinów, gdzie chinkali robiono w domu, były one jeszcze ciut większe i miały właśnie po 10-12 zakładek.
Dlatego nie fiksuj się na ilość zakładek, fałd ciasta, bo nawet sami Gruzini mają do tego luźny stosunek. W moich chinakli udawało mi się osiągać bez większego trudu 17 fałdek.
To fajna zabawa z tworzeniem takiej sakiewki. Zdecydowanie szybciej i łatwiej lepi się gruzińskie chinkali niż nasze polskie pierogi. 

gruzja chinkali


Dlaczego 28 zakładek? Ponieważ liczba 28 symbolizowała jeden rok słońca. Samo chinakli nawiązuje wyglądem do gwiazdy, ogonek to ogon gwiazdy, a fałdki jakie powstają na cieście to jej promienie.

Jak podawać chinkali?
Będąc w Gruzji, chinakli serwowano na dwa sposoby, zawsze wyłowione gorące z wody na talerzu bez żadnych dodatków lub oprószone świeżo zmielonym pieprzem, obok listki kolendry. Osobiście polecam ten drugi sposób, bo tak smakują jeszcze lepiej! Świeżo mielony pieprz nadaje super wykończenie! 

chinkali przepis, gruzja, chinkali,



Jak jeść chinkali?

Nigdy sztućcami! Chinakli jemy rękoma, sięgamy po świeżo wyłowiony z wrzątku pieróg, oprószamy pieprzem, trzymamy za ogonek, nadgryzamy chinkali i od razu wypijamy cały bulion z sakiewki! Uważaj na dwie rzeczy: im więcej bulionu tym lepiej, ale musisz faktycznie wypić cały na jeden raz, bo inaczej przyda się śliniak ;-)
Druga wspomniana kwestia to ogonek- ogonka nie jemy, zjadamy chinkali do ogonka gwiazdy i końcówkę zostawiamy na talerzu, tym o to sposobem, można łatwo sprawdzić ile kto zjadł chinkali, w Gruzji im więcej zjesz tym lepiej, ponieważ Gruzini mimo tego, że to nie jest zamożny kraj, są bardzo gościnni! 

Ogonek-  Wynika ze sposobu lepienia sakiewek, ciasto tam jest najgrubsze i może się nie dogotować, więc tych ogonków nikt nie je.



gruzja chinkali



W smaku prawdziwych gruzińskich chinkali można się zakochać i jest to miłość po grób ;-)
Ciężko odmówić sobie kolejnego i kolejnego, ale jest to danie dość sycące.

Zapraszam na przepis na gruzińskie mięsne chinkali.

Na moim Instagramie na IGTV znajdziesz również filmik TUTORIAL 





PRZEPIS NA CHINKALI



CIASTO NA CHINKALI

- 500 g mąki pszennej typ 480
- 1/3 łyżeczki soli
- łyżka oleju lub oliwy
- około 300 ml ciepłej wody, tyle ile pochłonie mąka

W/w składniki umieść w misie i zagnieć ciasto, ciasto powinno być miękkie, elastyczne i gładkie.
Ciasto owiń folią i odstaw na 20 minut.


FARSZ DO CHINKALI:

- 800 g mięsa wieprzowo -wołowego
- 3-4 ząbki czosnku
- 3/4 białej czosnkowej lub słodkiej cebuli
- pęczek kolendry
- świeże chili lub suszone
- sól
- przyprawy do mięsa u mnie cząber i sól ziołowa
- około 300 do 350 ml wody

Farsz wymieszaj dokładnie przez około 8 minut, dodawaj partiami wodę, im rzadszy farsz wykonasz tym więcej bulionu w chinkali. 

Cebulę, czosnek i kolendrę posiekaj, dodaj do mięsa, dodaj przyprawy i wodę, całość wyrabiaj aż masa będzie gładka pod ręką. 
Farsz nadaje się do nadziewania.






Ciasto wałkujemy na gruby blat około 4 mm, wycinamy szklanką kółeczka.
Każde kółeczko wałkujemy na okrąg (słońce).

Taki okrąg najlepiej ułożyć sobie na małym okrągłym talerzyku, na środek układamy około 1,5 łyżki lub jedną kopiastą łyżkę farszu, łapiemy za brzeg ciasta i co chwilę dobieramy, aby powstała nam sakiewka.

Mocno zlepiamy ogonek, tak by chinkali nam się nie rozpadało podczas gotowania.
Odkładamy na ściereczkę i przykrywamy ściereczką aby ciasto nie obsychało.
Proponuję chinkali robić partiami, zrobić 6 sztuk i gotować, potem kolejne.

Chinkali gotujemy w osolonym wrzątku (tak jak na makaron), zawsze umieszczamy chinkali w wodzie ogonkiem ku dnie garnka.

 Zmniejszamy gaz i gotujemy na małym ogniu
.
Czas gotowania zależy od wielkości chinkali i od tego ile farszu dodasz do środka, jest to surowe mięso, które musi się ugotować.

Minimum to 8 minut, ja swoje na minimalnym ogniu gotowałam po 12 - 14 minut.
Chinakli wyjmujemy łyżką cedzakową, podajemy od razu!


Coś przepysznego!

Bardzo polecam Ci tą gruzińską przygodę. A jesli lubisz gruzińską kuchnię to sprawdź również przepis na CHACZAPURI IMERETYŃSKIE na moim blogu. 



Życzę Ci smacznego!




















 

Chaczapuri imeretynskie z serem!

lutego 14, 2021

Chaczapuri imeretynskie z serem!



Zabieram Was dzisiaj do Gruzji na chaczapuri. Byliście kiedyś w Gruzji? Ja tylko jeden raz, chaczapuri, to zdecydowanie narodowa potrawa za raz obok chinkali - charakterystycznych pierożków z mięsem i rosołem, nota bene przepysznych! 

Chaczapuri imeretyńskie to rodzaj placka drożdżowego wypełnionego serem. W Gruzji chaczapuri je się ciągle, podają je na śniadanie w hotelu, świeżo wypiekane, nie wiem czy wiesz ale Gruzja słynie z niesamowicie dobre pieczywa, wszędzie jest ono wypiekane w piecach na miejscu. Coś przepysznego! Dostaniecie je w każdej restauracji czy knajpie na obiad, lunch czy kolacje. Podaje się je dosłownie wszędzie. 
Podczas mojego pobytu jadłam je kilkanaście razy, robione na moich oczach przez hotelowego piekarza, robione w domu przez gruzińskie gospodynie i te w jednej z najlepszych restauracji w Tbilisi. 
Chaczapuri imeretyńskie różni się w smaku w zależności kto i gdzie je robi, ale są to bardzo subtelne różnice w smaku i wynikają z różnicy w smaku konkretnego sera, jaki został użyty do wypieku. Ser to biały ser twarogowy, w Polsce nie można kupić gruzińskich serów, ani też zjeść chaczapurii z gruzińskim serem, ponieważ import serów do UE jest zakazany. 
W Polsce restauracje gruzińskie, przynajmniej te w Warszawie, w których byłam, używają sera korycińskiego, jest on bardzo podobny w smaku do tego z Gruzji. 
Ja osobiście polecam Wam dwa rodzaje sera: koryciński i ze Strzałkowa śmietankowy, te dwa sery na prawdę bardzo dobrze oddają smak prawdziwego gruzińskiego chaczapuri.
Oczywiście ser to jedna rzecz ale druga to ciasto! Bardzo chciałam odtworzyć smak tego prawdziwego niewiarygodnego ciasta gruzińskiego, podczas rozmowy z jednym z właścicieli restauracji gruzińskich dowiedziałam się jaka mąka jest używana do wypieku - używa się mąki pszennej tortowej. Resztę musiałam wymyślić sama i powiem Wam tak- mamy to! Jestem no kurczę bardzo z siebie zadowolona bo zrobiłam takie ciasto na chaczapuri, jakie jadałm w Gruzji!

Zatem zapraszam Was na gruzińskie chaczapurii imeretyńskie. 




chaczapuri



PRZEPIS CHACZAPURI IMERETYNSKIE Z SEREM

- 500 g mąki tortowej pszennej

- 110 g masła

- 1/2 łyżeczki soli

- 150 g mleka

- 200 g wody

- 20 g drożdży świeżych

*spotkacie się też z przepisami na ciasto ze znacznie mniejszą lub bez ilością masła, ale właśnie to z masłem, najbardziej oddaje mi smak tego, jakie jadłam w Gruzji

*chaczapuri może być przygotowywane wypiekane w piecu lub smażone na patelni


nadzienie:

- 300 g sera korycińskiego lub ze Strzałkowa

- 4 łyżki startego Chedara

- sól


WYKONANIE:

- misę umieść na wadze, dodawaj każdy składnik na wadze

- umieść mąkę, drożdże, mleko, wodę i sól, wyrabiaj ciasto robotem z hakiem, przez 4 minuty, tak aby ciasto się połączyło, okryj ściereczką i odstaw na kwadrans

- stop masło i przestudź, nie może być gorące, ma być letnie 

- masło dodaj do ciasta, całość wyrabiaj przez 15 -20 minut robotem z hakiem, nie przejmuj się tym, że ciasto jest bardzo luźne, mąka wchłonie cały tłuszcz, a ciasto będzie pulchniutkie i tłuściutkie

- misę okryj ściereczką i odstaw na 1 godzinę do wyrośnięcia

- ciasto podziel na 4 części, dwie części to będzie 1 chaczapurii, otrzymasz zatem dwa chaczapurii

- sery i sól, połącz ze sobą w miseczce

- 1 część ciasta rozwałkuj na okrągły placek, tak jak na pizzę, posmaruj połową porcji sera, drugą cześć ciasta rozwałkuj na taki sam blat, przykryj nim chaczapurii, całość teraz delikatnie rozwałkuj wałkiem

- chaczapurii za pomocą łopaty do pizzy umieść w nagrzanym do 250 °C piekarniku, chaczapurii pieczemy na rozgrzanym kamieniu szamotowym

- temp. pieczenia 250°C, grzanie: dół+ termoobieg, czas: 15- 18 minut, pieczemy na jasnozłoty kolor

- jeśli nie masz kamienia to piecz na blaszce

- chaczapuri jemy na ciepło, przepyszne!


Smacznego! Zostawiam Ci, kilka kadrów z Gruzji!

DONATY NA TŁUSTY CZWARTEK, ULTRA PUSZYSTE I LEKKIE!

lutego 10, 2021

DONATY NA TŁUSTY CZWARTEK, ULTRA PUSZYSTE I LEKKIE!





Wymyśliłam mega giga przepis! No jestem z siebie na maxa dumna! Przepyszne donaty ultra lekkie, długo zachowujące świeżość!
Przez trzy dni były nadal super, są bardzo puszyste, lekkie no perfekto!

Pączki w formie donatów na tłusty czwartek to super pomysł i alternatywa dla pączków. Robi się je bardzo podobnie choć są moim zdaniem łatwiejsze w wykonaniu. Polecam z całego serce mój przepis!





PRZEPIS NA:

DONATY OD SMYKOWEJ


składniki:
- 400 g mąki pszennej typ 00 (na pizzę)
- 45 g masła
- 4 żółtka
- szczypta soli
- 30 g drożdży świeżych
- 80 g mascarpone
- 60 g cukru
- 60-70 ml spirytusu lub wódki
- 100 ml letniego mleka


Wykonanie:

100 g mąki, mleko i drożdże wymieszaj na gładką masę, odstaw na 20 minut, tak powstaje zaczyn.

Do misy robota wsyp resztę mąki, sól, dodaj zaczyn.

Żółtka ubij z cukrem na puszystą jasną masę, dodaj miękkie masło i mascarpone o temp. pokojowej. Całość ucieraj 1 minutę robotem.
Całość dodaj do misy z mąka i zaczynem, wyrabiaj ciasto przez 3- 4 minuty, dodaj alkohol.

Ciasto wyrabiamy aż będzie idealnie gładkie robotem to około 15 minut, ręcznie dwa razy dłużej.


Ciasto w misie okryj ściereczką odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 1 godzinę.

Ciasto podziel na 12 części, z każdej uformuj kulkę. Weź kulkę w obie dłonie wbij w sam środek kciuka - zrobisz dziurkę po środku, donata załóż na palec i zacznij obracać aby dziurka się powiększyła.

Donaty układaj na ściereczce, od razu okrywaj. Odstaw na 20-30 minut do podrośnięcia w ciepłym miejscu.

Nagrzej do temp. 170 -175 °C olej rzepakowy.

Smaż na oleju rzepakowym.

Smażyłam 3 do 3,5 minuty z każdej ze stron.

Donaty smażymy pod przykryciem.

Polewamy czekoladą i np. posypujemy płatkami kokosa czy ekspandowaną kaszą jaglaną lub wiórkami czekoladowymi.


Coś przepysznego!!!!


Z tego przepisu możesz również wykonać tradycyjne pączki!

ARANCINI włoskie kuleczki z ryżu z mozzarellą w środku! Przepyszne!

lutego 10, 2021

ARANCINI włoskie kuleczki z ryżu z mozzarellą w środku! Przepyszne!






ARANCINI to włoskie danie, potrawa, taki włoski street food. Kupisz je w każdej "piekarni" włoskiej -choć te wyglądają kompletnie inaczej niż nasze, jest w nim zdecydowanie więcej słodkich wypieków i oczywiście, pizza, arancini i wiele, wiele innych włoskich pyszności. 

Pomidorowe Arancini zajadaliśmy we Włoszech podczas naszego ostatniego pobytu w Apulli. Były one mocno pomidorowe i nie miały nadzienia w środku w postaci sera, a takie lubię najbardziej. Sposobów na wykonanie różnego rodzaju arancini jest masa i co rejon Włoch możesz je spotkać w różnej postaci.

To zdecydowanie moje ulubione z dużą ilością mozzarelli dodaj do ryżu, jak i kawałeczkiem sera w środku, jeszcze ciepłe smakują najlepiej. Ser wtedy cudownie się ciągnie i rozpływa w ustach. Arancini postanowiłam podać z lekkim i świeżym sosem na bazie passaty z włoskich pomidorów i domowym zielonym pesto. Całość oprószyłam parmezanem i świeżymi ziołami, o losie jedyny! to jest coś obłędnego!


Idealne na karnawał ARANCINI będą królem nie jednej imprezki rodzinnej i gwarantuję, znikają tak szybko, ze stołu, jak się na nim znajdują. 


Na moim kanale na INSTAGRAMIE znajdziesz FILM z tutorialem




PRZEPIS:

- 300 g ryżu
- 900 g wody (lub 450 wody i 450 g mleka)
- 150 g startej na tarce mozzarelli
- sól morska
- świeże oregano i szałwia
- 150 ml passaty z włoskich pomidorów
- opcjonalnie suszone zioła włoskie
- kawałek sera lub mozzarelli do środka

Ryż ugotuj, wystudź, dodaj startą na tarce mozzarellę, sół, zioła, passattę, wymieszaj całość, w środek wkładaj kostkę 2cm x 2 cm mozzarelli, formuj kulkę.


Arancini panierujemy:

- 2 jajka 
- 80 ml śmietanki
- bułka tarta

Jajko wymieszaj ze śmietanką, zamocz kulkę arancini, obtocz w bułce tartej.
Smaż na rozgrzanym oleju rzepakowym w temp. 170 stopni C.

Do podania:

sos pomidorowy:
- passata z pomidorów pellatti
- zielone oliwki
- oliwa z oliwek
- świeże oregano 
- sól

W/w wymieszaj, sos wyłóż na talerz, ułóż usmażone arancini, dodaj trochę zielonego pesto, oprósz parmezan i dodaj świeże zioła.
Pyszności!

Kurczak z rożna

lutego 04, 2021

Kurczak z rożna

 Kurczak z rożna, z chrupiącymi łódeczkami z ziemniaków podany z surówką z kapusty pekińskiej i kiełkami sojowymi. To przepyszny obiad dla całej rodziny. Chodził długo za mną taki pyszny, chrupiący kurczak opiekany na rożnie. Moim zdaniem absolutnie nic nie zastąpi tak przygotowanego kurczaka. 

Ostatnio dzieliłam się z Wami moimi dwoma pomysłami na Kurczaka Sielskiego:

- pieczone ćwiartki z kurczaka z winogrono, cytryną i sumakiem

- roladki z piersi z kurczaka podane z risotto porowo- rozmarynowym

Jeśli jeszcze ich nie przygotowałeś to gorąco zachęcam, bo dania wyszły przepyszne, co ważne są też łatwe do wykonania.

Dzisiaj jeden z moich ulubionych pomysłów na kurczaka, tj. kurczak z rożna. 


Kurczak z rożna ma niewątpliwie jedną dużą zaletę, robi się go ultraszybko i smakuje absolutnie każdemu! Cała sztuka to dobry sos do mięsa, którym posmarujemy kurczaka, aby zamarynować mięso. Kurczaka możesz marynować całą noc, jak i możesz również go piec od razu po posmarowaniu sosem. 

Wybór mięsa jest oczywiście kluczowy, ostatnio pisałam Wam o zaletach wyboru Kurczaka Sielskiego, to przede wszystkich: 

  • chów bez antybiotyków
  • chów kurczaków z dala od aglomeracji miejskich
  • kurczaki karmione paszą bez GMO
  • pasza z 5 polskimi zbożami
  • kurczak rośnie 30% wolniej


PRZEPIS NA KURCZAKA Z ROŻNA

- 1x Kurczak Sielski SuperDrob
- czubata łyżka koncentratu pomidorowego
- łyżka sosu paprykowego
- łyżka miodu
- łyżka przyprawy do kurczaka
- 2 łyżki oleju rzepakowego

wykonanie:

Z w/w składników przygotuj sos, posmaruj nim kurczaka i zamarynuj. Kurczaka nadziej na rożen i grilluj 50 minut do 1 godziny w temp. 200 stopni C.
Copyright © 2017 SMYKWKUCHNI