Kluski leniwe z dyni, to niewątpliwie danie, które musicie chociaż raz w sezonie jesiennym zrobić! Są przepyszne, łatwe do zrobienia i znikają zdecydowanie za szybko! Kluski leniwe z dyni Hokkaido wykonuję zawsze z pieczonej dyni, mają one wtedy odpowiednią teksturę. Dzięki pieczeniu miąższ z dyni odpowiednio odparuje, wysuszy się i kluski będą ładnie się Wam kleić i nie będą się rozpadać, to klucz do sukcesu.
Kluski leniwe z dyni, mają jednak jedną pułapkę! Jaką? Ciężko określić czas pieczenia dyni, dlaczego? Ponieważ absolutnie każda jedyna sztuka dyni jest inna, jedna mniej druga bardziej wodnista. Dlatego kluski zawsze wykonujemy z dyni Hokkaido, charakteryzuje się ona bowiem, bardzo skrobiowym miąższem, po upieczeniu podobnym właśnie do ziemniaków. Takich klusek nie wykonacie z dyni muskat ani makaronowej. Dynie Hokkaido są zazwyczaj niewielkich rozmiarów, kroje je na 8 półksiężycy, wydrążam miąższ i pestki. Skórka jest jadalna więc nie obieramy. Dynię piekę w temp. 220 -230°C około 35 nawet 50 minut czasami, otwieram piekarnik i patrzę czy dynia całkowicie odparowała, czy jej miąższ po przełamaniu jest kruchy, jeśli tak to dynia jest dobra.
Teraz dynię należy wystudzić, jeśli jakieś końcówki się przyrumieniły odetnij nożem i zjedz.
Taki miąższ z dyni Hokkaido możesz przeciskać przez praskę lub utłuc dość dokładnie tłuczkiem do ziemniaków.
PRZEPIS NA KLUSKI LENIWE Z DYNI HOKKAIDO
- 650 g upieczonej dyni Hokkaido
- 1 jajko od szczęśliwej kury
- 250 g sera białego dobrej jakości
- 90 g - 100 g mąki orkisz typ 700 lub pszennej
- 1/6 łyżeczki soli
WYKONANIE:
W/w składniki zagniatamy na jednolite ciasto.
Ciasto podziel na 4-5 części.
Stolnicę oprósz mąką, z każdego kawałka formuj wałek, odcinaj nożem kluski.
Kluski układamy na oprószonym mąką blacie, aż uzbieramy porcję do gotowania.
W szerokim garnku zagotuj wodę z łyżką oleju rzepakowego, posól wodę jak na makaron.
Kluseczki gotujemy partiami, zawsze w ten sam sposób:
- w momencie kiedy woda nam się zagotuje zmniejszamy gaz, aby się tylko "pyrkoliła" - t określenie mojej babci Isi (od Henryki), która to uczyła mnie gotowania klusek i pierogów, musiałam je tutaj dodać ;-), kluseczki wkładamy na wodę, nigdy nie wrzucamy, ja gotuje po około 12 -15 klusek na raz.
- kiedy już umieścimy porcje klusek do gotowania w garnku, łyżką cedzakową, mieszamy delikatnie, od dna garnka, tak aby nie rozwalić żadnej kluski ;-)
- czekamy, kluseczki się gotują na minimalnym ogniu - "pyrkają sobie"- jak mówiła babcia, czekamy aż wypłyną na powierzchnię, jeśli wypłyną dajemy im 30 sekund i wyławiamy łyżką cedzakową, wyjmujemy na talerz, gotujemy w ten sam sposób kolejną porcję.
PODANIE KLUSEK
- kluseczki możecie jeść prosto z wody, możecie polać roztopionym na patelni masełkiem
- kluski leniwe z dyni Hokkaido możecie również podsmażyć na oleju, wtedy rozgrzej patelnię, dodaj olej dość sporo, i smaż partiami kluski, aż się mocno zarumienią. Nie kładź ich zbyt dużo na patelni, abyś miała swobodę w ich obracaniu.
moje propozycje podania klusek:
- najczęściej jemy kluski z palonym masłem i podprażonymi na suchej patelni pestkami dyni lub orzechami np. nerkowca, często oprószam je solidnie parmezanem
- w opcji na słodko, podaję z palony masłem, cukrem kokosowym (nic innego nie zastąpi tego smaku) i cynamonem, możesz dodać pieczone śliwki to już jest petarda, oczywiście śmietana, miód czy cukier puder również się sprawdzi
- w opcji na wytrawnie:
a. z sosem grzybowym, pieczarkowym;
b. z sadzonym jajkiem, szpinakiem czy jarmużem podsmażonym na maśle z czosnkiem
c. z sosem mięsnym- niemalże każdym dobrze się komponują
d. z gulaszem warzywnym typu leczo i podobne
c. najprościej z sosem czosnkowym na bazie sera feta, mascarpone i śmietany
d. z pomidorowym sosem
e. z sosem curry
Uwielbiam te kluski! Polecam ;-)
Jeśli szukasz więcej inspiracji na jesienne przepisy polecam Ci serdecznie mój autorski e-book FLEXI JESIEŃ to 50 przepysznych jesiennych przepisów, które możesz robić cały rok! Teraz znajdziesz go w fantastycznej cenie.
Pięknie i smacznie jak zawsze :)
OdpowiedzUsuń