września 11, 2020

KREMOWE RISOTTO Z GRZYBAMI I JARMUŻEM


Sezon na grzyby właśnie pomału ruszył, ja pierwsze grzybobranie mam już za sobą i to całkiem udane! Uwielbiam zbierać grzyby i tworzyć z nich niezapomniane dania.

Na początku sezonu grzybowego, z pierwszych zebranych grzybów zawsze robię risotto, bardzo kremowe z nieprzyzwoitą ilością grzybów! Takie idealne risotto to kilka cennych wskazówek, kilka tych magicznych składników, które robią robotę, których nie da się niczym zastąpić.

Pierwszą najważniejszą zasadą przy robieniu risotto jest brak pośpiechu, pośpiech może zabić każde danie, ale to w szczególności. Przygotowując risotto powinniśmy mieć na nie czas, bo choć samo danie zrobimy maxymalnie w 25 do 30 minut to powinniśmy czule do niego podchodzić co chwilę, mieszać łyżką i dolewać płynu. To najważniejsza zasada.

Risotto, ryż lubi kremowość, jak ją osiągniemy? Masło plus oliwa z oliwek to podstawa, to jedno z moich ulubionych połączeń kuchni francuskiej, przy risotto sprawdzi się wybornie, śmietanka lub mleko, zamiast wody, nadają niesamowitego smaku, koloru i kremowości.

Dobrze przygotowane grzyby, grzyby w risotto powinny być smaczne nie rozgotowane, nie ciapowate, musimy przygotować je tak by zamknąć w kawałku grzyba cały jego aromat i smak, pomoże nam w tym pierwotne ich usmażenie na głębokim oleju.

Przyprawy, zdradzę Wam dwie sekretne przyprawy, które odmienią Wasze risotto z grzybami już na zawsze i będziecie pamiętać, że to Smykowa podpowiedziała. Na patelni, na której przygotowujesz risotto musi znaleźć się gałązka lubczyku, ta roślina nadaje daniu charakteru i to jest "to coś" co powoduje, że risotto ma smak, który powala. Drugim sekretnym składnikiem jest świeżo otarta gałka muszkatołowa, to już wchodzimy na level wyżej i mamy risotto jak z najlepszej restauracji. Sztos!


JAK PRZYGOTOWAĆ RISOTTO Z GRZYBAMI


- 4 garście obranych i pokrojonych na plastry grzybów smażymy partiami (bardzo ważne! grzyby mają się smażyć na oleju a nie gotować!) na oleju rzepakowym, łyżką cedzakową wyjmujemy i odkładamy na talerz

- 2 porcje ryżu (200g)

- 2 ząbki czosnku

- gałązka lubczyku

- gałka muszkatołowa

- śmietanka/ mleko/ woda

- sól

- świeżo mielony pieprz

- duża łyżka masła

- 3 łyżki oliwy z oliwek

- jarmuż liście bez łodyg (jarmuż blanszujemy w osobnym garnku- wrzucamy na wrzątek i czekamy około 1 minuty, wyławiamy łyżką cedzakową, taki dodajemy do risotto)


Na patelni lub w garnku o grubym dnie, rozpuść masło i oliwę z oliwek, dodaj ryż i przeciśnięty przez praskę czosnek, dodaj gałązkę lubczyku, całość przesmażaj aż ryż wchłonie tłuszcz. Dodaj 50 ml wody, 50 ml śmietanki 36%, 50 ml mleka i wymieszaj całość. 

Risotto mieszamy co jakiś czas łyżką drewnianą, jak wchłonie płyn, dodajemy grzyby i ponownie dodajemy płyn (może być sama woda, śmietanka lub mleko, jak lubisz). Dodajemy gałkę muszkatołową, i znowu mieszamy aż ryż wchłonie płyn. Czynność powtarzamy do momentu aż ryż będzie dla Ciebie dobry. Dla Włocha to będzie al dente- taki lekko twardawy tzw. na ząb, ja osobiście wolę ryż w punkt miękki ale nie ciapowaty ani nie rozgotowany. Pamiętaj też, że ryż nie może być suchy, danie ma być kremowe, gładkie.

Do risotto dodajemy zblanszowany jarmuż, mieszamy i gotowe!

Podajemy od razu, w innym wypadku ryż "wpije" cały płyn i risotto będzie bardziej sypkie niż kremowe.

Jeśli tylko masz ochotę możesz dodać na wierzch trochę parmezanu - ale ten zaburzy smak grzybów! ;-)


Smacznego!



 

2 komentarze:

  1. Ale narobiłaś mi smaka! Ostatnio moje serce podbiło kurkowe risotto z Sypkiej Mąki i Masła na Żoliborzu, wtedy przekonałam się, że risotto wcale nie jest nudne i to ciekawa propozycja, szczególnie na takie jesienne dni. Chętnie wypróbuje Twój przepis, zapowiada się smakowicie! :))

    OdpowiedzUsuń

Cześć! Dziękuję, za komentarz. Bardzo mi miło, że tutaj zaglądasz.
Pamiętaj, że pozostawiając komentarz wyrażasz zgodę na jego publikację na tej stronie, jak i twojego nicku- użytkownicy z kontem google.

Copyright © 2017 SMYKWKUCHNI