lipca 12, 2018

Jak zrobić pierś z kaczki?


PIERŚ Z KACZKI Z LEKKĄ SAŁATKĄ Z CUKROWYM GROSZKIEM I BURCZAKAMI, PODANA Z SOSEM Z CZEREŚNI/ WIŚNIKACZKA to dla wielu trudny temat. To rodzaj mięsa, które łatwo zepsuć, łatwo przesuszyć, zrobić za twardą lub po prostu zamknąć tak mięso, że będzie zelówka. 
Robienia kaczki uczyłam się chyba najdłużej, zawsze miałam do niej jakieś uwagi. Uczyłam się aż się nauczyłam. Heheheh. Od razu Wam powiem, że kaczka taka co sobie drepta na wsi, a taka ze sklepu to dwie różne historie. Ta wiejska kaczka jest dużo trudniejsza w obróbce, bo jej mięso bardziej przypomina dziczyznę w smaku, jest mocno czerwone, tylko dlatego, że rośnie sobie taki ptak bez chemii, bez antybiotyków i innych świństw. Więc jego mięso jest bardziej zwarte. Kaczka ta sklepowa- tak ją nazwijmy bez względu na odmianę, jest zdecydowanie bardziej łatwiejsza w obróbce. Dlatego jeśli rozpoczynasz przygodę to na pierwszy raz kup to sklepową.
Pierś z kaczki należy do jednego z najsmaczniejszych mięs, polecam bardzo!


JAK ZROBIĆ PIERŚ Z KACZKI NA PATELNI?


- umyj, oczyść i osusz pierś z kaczki

- możesz delikatnie ponacinać skórkę, nie możesz uszkodzić mięsa

- pierś z kaczki układamy na zimnej patelni, skórą do dna, na początku dajemy mały ogień skórka ma się wytapiać, jeśli ogień będzie zbyt mocno, skóra Ci się przypali, zamknie i tłuszcz się nie wytopi.

- gdy spora ilość tłuszczu się wytopi zwiększ ogień o troszkę, tak aby mięso pod skórka również się smażyło. Obróć kaczkę mięsem do dna i smaż z drugiej strony, kontroluj cały czas stopień wysmażenia. Najlepiej sprawdzać stopień wysmażenia dotykając mięsa. 
I tu padnie pytanie pewnie ale jak? Jak mam wiedzieć? to już pisze.

Postępujemy tak jak przy stekach. Podnieś lewą dłoni teraz kciukiem dotknij miejsca pod palcem wskazującym. Trzymaj tak. Teraz prawą ręką dotknij miejsce na dłoni pod kciukiem- to tam gdzie ta strzałka.  Nawet zrobiłam Ci zdjęcie specjalnie ;-) 
Na pierwszym zdjęciu, miękkość tego miejsca odzwierciedla stopień wysmażenia krwistego mięsa. Drugie zdjęcie to pożądany przez nas stopień wysmażenia kaczki, czyli taki lekko różowy w środku - mięso jest bardzo soczyste i pyszne. Trzecie zdjęcie - to stopień wysmażona, raczej twarda- ja takiej bardzo nie lubię. Dlatego smażąc kaczkę na patelni, dotykaj jej co chwila i sprawdzaj elastyczność jej mięsa, porównuj z tą na własnej dłoni. Tak to takie proste. Teraz już wiesz dlaczego kucharze tak często dotykają mięsa podczas smażenia. 


PRZEPIS NA KACZKĘ:


KASZA Z GROSZKIEM CUKROWYM I BURCZAKAMI


- kilka młodych ugotowanych buraczków
- dwie garście groszku cukrowego
- kilka młodych rzodkiewek cienko pokrojonych
- 2 porcje ugotowanej kaszy pęczak, jęczmiennej czy kuskus

Buraczki kroimy w cienkie paseczki, groszek cukrowy surowy również, mieszamy z kaszą i rzodkiewkami, dodajemy wytopiony tłuszcz z kaczki z patelni. Doprawiamy solą i pieprzem


KACZKA


- 2 filety z kaczki
- sól, pierpz

Na zimną patelnię układamy skórą do dna kaczkę, smażymy powoli aby wytopić tłuszcz (opisane wyżej), obracamy na drugą stronę i smażymy do pożądanego przez nas stopnia wysmażenia. Kaczkę zdejmujemy z patelni i układamy na talerzu mięsem do dołu. Mięso musi się rozluźnić i odpocząć. Będą z niego wypływały soki, tak ma być.

SOS


Soki które wypłynęły z mięsa wlej na patelnię, dodaj garść wydrylowanych czereśni lub wiśni, i drugą garść obranej porzeczki, odrobinę miodu i soli. Całość przesmaż, pamiętaj nie robimy konfitury, chodzi o to aby tylko owce się lekko podprażyły, ściągamy patelnię z ognia dodajemy 2 -3 łyżki prawdziwego masła i robimy sos. Masło wprowadzamy do sosu, ciągle mieszając,robimy emulsję. Stawiamy ponownie na gazie i zagotowujemy i ściągamy z ognia. 

Na talerz wykładamy porcję sałatki na ciepło z kaszy, mięso z kaczki kroimy na plastry, układamy z boku, dookoła polewamy sos z czereśniami/wiśniami. Gotowe!
Obiadek jak dobrej restauracji gotowy!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cześć! Dziękuję, za komentarz. Bardzo mi miło, że tutaj zaglądasz.
Pamiętaj, że pozostawiając komentarz wyrażasz zgodę na jego publikację na tej stronie, jak i twojego nicku- użytkownicy z kontem google.

Copyright © 2017 SMYKWKUCHNI