lutego 08, 2017

STYLIZACJA FOTOGRAFII KULINARNEJ

STYLIZACJA FOTOGRAFII KULINARNEJ

Po zamieszczeniu zdjęcia z moją kolekcją talerzy do stylizacji fotografii kulinarnej posypało się od Was mnóstwo ciepłych komentarzy, serduszek i bardzo wiele zapytań. Gdzie można kupić poszczególne talerze? Które warto kupić? Czym się kierować przy wyborze naczyń do stylizacji? Jaką wielkość wybrać? Jaki kolor? I wiele, wiele innych. Dzisiaj ten post, odpowie Wam na wszystkie pytania.
Od ponad trzech lat prowadzę blog kulinarny, sama uczę się na swoich błędach, sama też, jak wiecie, wykonuję wszystkie fotografie, które widzicie na tej stronie. Przez ten okres udało mi się, zgromadzić też, wiele różnych propsów wykorzystywanych w fotografii kulinarnej. Jeśli właśnie zaczynasz przygodę z blogowaniem bądź z fotografią żywności, ten wpis będzie dla Ciebie pomocny. Na początku, naszej przygody oczywiście nie mamy, jeszcze wprawy w doborze naczyń, ani też dużej kolekcji, która pozwoliła by nam na dużą swobodę działania.



 Od czego zacząć? Co jest niezbędnym minimum potrzebnym w tej dziedzinie?


Jak dobrze wiecie, z wcześniejszych moich postów z tej serii, podstawą w fotografii kulinarnej, są białe talerze. Kolor biały, jak i szary, to kolory z palety, kolorów bazowych. Na białym tle, każde danie, będzie dobrze wyglądało. Kolory będą prawdziwe, nieprzekłamane, a kontrast na fotografii odpowiedni. Talerze w tym odcieniu też znajdują się pewnie w każdym domu. Ale, jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach. Czy zatem zwykły talerz duraleksowy się nadaje? Czy jego użycie doda trochę tego magicznego filtru na zdjęciu? Czy przeniesie czytelnika w świat jaki chcemy go zabrać? Niekoniecznie. Przede wszystkim musicie zwrócić uwagę czy talerz, na którym chcecie zaprezentować swoją potrawę nie odbija światła. Wszystkie standardowe talerze mają bardzo wysoki połysk, który nie jest wskazany w pracy fotografa. 
Pierwszą i najważniejszą wskazówką jest zakup białych talerzy, najlepiej tych matowych. Rozmiar talerza jest bardzo istotny. Zazwyczaj pracujemy na dość małych tłach fotograficznych, dlatego też wybór dużych obiadowych talerzy, może być strzałem w kolano. Wybierz raczej talerz deserowy, na którym swobodnie można wykonać zdjęcie dania głównego.


Poniżej zdjęcie, do którego wybrałam talerze z dużym połyskiem, na którym widoczne jest niepożądane silne odbicie światła. 
Przykład złego doboru naczyń. 



Do tego zdjęcia wybrałam bardzo prosty, mały, matowy, biały talerz . Dzięki czemu światło nam się nie odbija, nie ma niepotrzebnych refleksów. Fotografia jest spójna i harmonijna.
 Przykład prawidłowego doboru naczyń.


Białe i matowe talerze wystarczą?


Jeśli będziecie wybierać białe talerze do fotografii, sięgnijcie po te mniejsze deserowe. Warto abyście zawsze swoją kolekcję poszerzali o nowe spójne, z nią naczynia. Dobrze wybrać, te ze zdobną linią brzegową z lekką falą, tłoczeniem, tak, jak talerz na zdjęciu powyżej, w tonacji zimnej szarości. Sprawdźcie przygotowane przeze mnie, propozycje dla Was.
Znalazłam wiele pięknych talerzy, w rozsądnych cenach:

1. Biały deserowy talerz Lamella- z piękną linią brzegową, nadaję się do stylizacji ciast, jak i dań w stylu włoskim
2. Talerz deserowy Palette- sama też posiadam te talerze w tonacji błękitnej, warto sięgnąć po biały i szary 
3. Talerz deserowy prowansalski Provence Chic, z przepięknym tłoczeniem dookoła linii brzegowej.

Wybierając konkretny wzór białego talerza zwróć uwagę na: wielkość, tłoczenie wokół linii brzegowej i czy zbyt nie odbija światła. Decydując się na zakup, weź pod uwagę czy nie warto zakupić dwóch takich samych naczyń. Bardzo często, na fotografii, będziesz wykorzystywać zasadę trójkąta i wtedy co najmniej dwa naczynia powinny być takie same, bądź bardzo do siebie podobne (patrz zdjęcie na początku tego postu).

Jaki kolor wybrać oprócz bieli?

Jak zauważyliście, do moich zdjęć, nie boję się używać kolorowych talerzy. Często po nie, sięgam. Warto w swoich zbiorach mieć kilka białych talerzy z kolorową obwódką, tłoczeniem czy ornamentem. Wybieraj wtedy, te talerze, które kolorem tłoczenia, będą miały za zadanie wzmocnić kolor potrawy. Sprawdzą się ornamenty i wzory w kolorze niebieskim, szarym, różu, złota bądź zieleni. Na początek wybieraj delikatne tłoczenia i wzory. 
Zdjęcie poniżej, jest dobrym przykładem, jak w bardzo łatwy sposób, dodałam kolor nawiązujący do burgundowego koloru barszczyku, poprzez wybór talerza z delikatnymi kwiatkami, właśnie w tym kolorze. Zapewne zauważyliście, że, przy stylizacji żywności, sprawdzają się też, wszystkie "staromodne i babcine" talerze. Które dodają pożądanego klimatu na fotografii. Powodują, że obraz, jak i samo danie, stają się bardziej domowe, swojskie, przyjemne, chcemy to danie po prostu zjeść, a nie tylko popatrzeć na zdjęcie, jak na fotografię martwej natury. 








Wiadomo, od każdej reguły jest wyjątek, te białe talerzyki w bardzo kolorowy wzór, idealnie nadały się do tej letniej kompozycji śniadaniowej.


Szeroki wybór talerzy w dobrej cenie, z wielu sklepów jednocześnie znajdziecie na LionsHome

Warto abyście, zwrócili uwagę również na, talerze robione, często ręcznie, z gliny. Są one niestety dość drogie, ale bardzo dobrze sprawdzają się przy fotografowaniu żywności. Warto w nie, zainwestować. Jeśli, nie dysponujecie większą gotówką, aby je zakupić, to warto sięgnąć po talerze, które swoim wyglądem będą nawiązywały do tych robionych ręcznie. Sprawdzają się one dobrze w mocno klimatycznych sesjach, ale też bardzo prostych kompozycjach zamkniętych, gdzie główną rolę gra, jeden talerz czy patera. Tego typu naczynia, dobrze wyglądają do dań z makaronem, sałatek, jak i sesji śniadaniowych. Przykład talerzy w tym klimacie na fotografii poniżej. Jak widzicie, niewielkim nakładem pracy, można osiągnęłam efekt, obiadu gdzieś w jakiejś starej winiarni, czy knajpce.

 
podobne talerze znajdziecie na LionsHome


Talerze głębokie i miseczki

Wszelakiego rodzaju zupy, owsianki czy inne dania, w postaci płynnej będziemy prezentować w naczyniach głębokich. Do sesji śniadaniowych niezbędne są małe miseczki najlepiej w jasnych bądź pastelowych odcieniach. Dlaczego? Sesje takie mają kojarzyć się nam z miłym, przytulnym porankiem. Dlatego dobór jasnych naczyń w kolorze bieli, różu, szarości będzie idealny. Warto tutaj poeksperymentować i zakupić kilka miseczek z różnymi napisami, w stylistyce śniadaniowej. Jeśli fotografujecie swoje potrawy, we wnętrzach, to właśnie takie miseczki dodadzą dużo uroku. 
Jeśli będziecie wykorzystywać tła fotograficzne, to wybierzcie miseczki gliniane, z lekko barwionym brzegiem, jak przepiękna miseczka Neu, bądź miseczki o ciekawej linii -miseczka Alessi
Wystrzegaj się raczej kwadratowych form, dużej ilości wzorów, kolorów, bądź miseczek w zbyt intensywnym kolorze. 






Przy wyborze talerzy głębokich, obowiązują te same zasady, które opisałam dla Was, przy talerzach deserowych. Kierujemy się kolorem, linią talerza, tłoczeniem na talerzu. Ja osobiście również talerze głębokie dzielę na pory roku. Dlaczego? Bo jest mi tak zdecydowanie łatwiej i wygodniej, sięgać po określony model. Talerze w klimacie zimowym, zazwyczaj będą miały złote, srebrne obwódki. Wzory z motywem w gwizdki, choinki itp. Te talerze, mam zawsze ułożone na jednym stosie w szafce i korzystam z nich w określonym czasie. Natomiast talerze z dodatkiem czerwieni, pomarańczy czy głębokiej zieleni, a nawet brązu, sprawdzą się, przy przygotowywaniu sesji w klimacie jesiennym. Wówczas wybieram talerze o dość bogatym zdobieniu. 
Talerze głębokie wybieram o małym rozmiarze, tak aby na tle fotograficznym mogły zmieścić się minimum dwie porcje.

I  moje ulubione naczynia do stylizacji fotografii kulinarnej, to wszelakie miseczki blaszane. Nic tak nie oddaje klimatu zdjęcia, jak te małe cudeńka, im bardziej poobijane tym lepiej. Muszę Wam się przyznać, że nie jedną taką miseczkę, celowo mocno poobijałam, aby jeszcze bardziej podkręcić jej charakter. Takie miseczki, będą idealne do sesji w klimacie vintage. Ja uwielbiam z nimi pracować. Pamiętam jak swojego czasu szukałam ich, w wielu sklepach i nie mogłam nigdzie znaleźć. Na szczęście powróciły do łask i można, je nabyć w sklepie internetowym bez żadnych problemów. 


Bardzo Wam polecam!

Mam nadzieję, że podane przeze mnie wskazówki w doborze naczyń do stylizacji fotografii kulinarnej będą dla Was pomocne. A praca z właściwie dobranymi talerzami i miseczkami stanie się dla Was przyjemnością, a także miłym hobby. Samo poszukiwanie, gromadzenie jak i dobór ceramiki w fotografii stało się moją pasją, którą zaraziłam sporą część rodziny. To dzięki moim bliskim, często zdobywam  jedyne w swoim rodzaju unikatowe egzemplarze. Wykonując sesje fotograficzne pamiętajcie aby zawsze, wcześniej przejrzeć swoją kolekcję i przygotować, kilka talerzy więcej, wtedy łatwiej będzie Wam dobrać odpowiednie naczynia do zdjęć.
Życzę udanych sesji fotograficznych!

Zainspirowałam się razem z LionsHome  



2 komentarze:

  1. Wpis z tej serii jak zawsze bardzo pomocny! :) Ja kolekcjonuję talerzyki nadal i mimo tego, że w domu narzekają, że już tyle ich jest to myślę, że w porównaniu z Tobą nie mam ich aż tak wiele ;) Dobra porada z tymi matowymi talerzykami, chociaż przeważają wszędzie niestety te odbijające światło. Ja osobiście uwielbiam kupować takie akcesoria, bo wiem, że czasami wystarczy jeden element, by zdjęciu nadać klimatu. Chciałabym jeszcze wyrobić sobie umiejętność doboru wszystkiego, ułożenia całej kompozycji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę. Trudno zakupić matowe talerze ale są rewelacyjne😘😘😘

      Usuń

Cześć! Dziękuję, za komentarz. Bardzo mi miło, że tutaj zaglądasz.
Pamiętaj, że pozostawiając komentarz wyrażasz zgodę na jego publikację na tej stronie, jak i twojego nicku- użytkownicy z kontem google.

Copyright © 2017 SMYKWKUCHNI