stycznia 29, 2017

Co zrobić z wczorajszymi ziemniakami? Najlepsze placuszki na świecie!



PLACUSZKI ZIEMNIACZANE JAK U BABCI

Jeśli tak, jak ja, nie lubisz wyrzucać żywności, to ten przepis jest dla Ciebie. Placuszki z ziemniaków, które zostały Ci z obiadu. Takie proste a takie pyszne. Takie placuszki ziemniaczane robiła mi kiedyś moja babcia, zresztą nie raz i nie dwa, podawała je z kwaśną wiejską śmietaną, której smaku nie lubiłam, i podawała z cukrem albo z jakimś mięsnym, lub grzybowym sosem. Moja ulubiona wersja to te z cukrem! Potem im człowiek starszy się zrobił, to znowu jakoś te wytrawne smaki mu bliższe, tak więc placuszki jadam teraz albo z mieszanką sałat z jogurtem bądź śmietaną, bądź z dodatkiem sosu grzybowego. Są też bardzo delikatnym i pysznym rozwiązaniem do pieczonych ryb. Placuszki ziemniaczane można robić na wiele różnych sposobów, ja dzisiaj zdradzę Wam dwie wersje. Tą na słodko i tą wytrawną.
Placki z "wczorajszych" ziemniaków przypadną też Waszym pociechom, nasza chrześnica się w nich rozsmakowała. 
Polecam Wam gorąco! 



Co zrobić z wczorajszych ziemniaków?

Placuszki ziemniaczane można zrobić na wiele sposobów, ja podaje przepis na najprostsze dwa warianty, które zazwyczaj robię. Jeden to placuszki na słodko podawane ze śmietanką i cukrem, do masy dodaje zawsze wtedy 2-3 łyżki białego twarogu, dzięki czemu placuszki są bardziej miękkie i słodsze. Do wersji wytrawnej możesz dodać np. podsmażoną posiekaną cebulkę bądź czosnek. Możesz też ich smak wzbogacić o świeży posiekany szczypiorek bądź inne ulubione zioła.


SKŁADNIKI:

-  1 kg ugotowanych ziemniaków przeciśniętych przez praskę bądź dobrze rozgniecionych za pomocą łyżki, czy tłuczka. 
- 2 jajka rozmiar L
- sól, pieprz
- 3- 4 łyżki mąki pszennej w zależności od gatunku ziemniaków, a dokładnie tego jak bardzo są mączyste
opcja na słodko: 3-4 łyżki białego twarogu
opcja na wytrawnie: 1 mała, posiekana cebula podsmażona na maśle, bądź świeży, posiekany szczypiorek, 2-3 ząbki czosnku podsmażonego na maśle, w zastępstwie możesz też użyć serka kremowego o smaku czosnku bądź ziołowego, dodaj go wtedy łyżkę do masy
- olej rzepakowy do smażenia

Z w/w składników zagniatamy jednorodną masę. W dłoniach formujemy zwarte kule, które spłaszczamy i smażymy na rozgrzanej patelni. Placuszki podajemy wedle uznania na słodko lub wytrawnie.



Życzę Smacznego!


Dziękuję za ponad 14 000 obserwatorów na Insta!
WOW! DZIĘKUJĘ ;-))




4 komentarze:

Cześć! Dziękuję, za komentarz. Bardzo mi miło, że tutaj zaglądasz.
Pamiętaj, że pozostawiając komentarz wyrażasz zgodę na jego publikację na tej stronie, jak i twojego nicku- użytkownicy z kontem google.

Copyright © 2017 SMYKWKUCHNI