czerwca 23, 2014

SZLAK W TATRACH: DOLINA SUCHEJ WODY- MUROWANIEC - KASPROWY WIERCH - DOLINA SUCHEJ WODY



Dzisiaj nie o gotowaniu ale o innej mojej pasji, a mianowicie o wyprawach górskich i chodzeniu po szlakach górskich. Polskie i słowackie Tatry są pięknymi górami, z wieloma ciekawymi trasami, zarówno dla początkującyh, średnio-zaawansowanych czy też zaawansowanych piechurów. Tatry staram odwiedzać się raz w roku, i raz w roku zrobić chociaż jedną nową trasę. I muszę przyznać, że wcale nie jest to takie łatwe, abstrahując od pogody, która w górach jest bardzo kapryśna i zmienia się bardzo szybko, to z kondycją też różnie bywa. Czasami wędrówka 25 km w górach daje mocno w kość i następnego dnia nie ma mowy o żadnym wysiłku, wtedy można skorzystać z aquaparku chociażby w Zakopanem, który osobiście uwielbiam. W tym roku dopisała i pogoda i kondycja, łącznie udało mi się przejść ponad 90km, co uważam za całkiem dobry wynik.
Wracając do tematu szlaków w Tatrach, jest takie mądre powiedzenie że nie ma szlaków łatwych bo każdy może okazać się niebezpieczny. I to prawda, chodząc po górach musimy pamiętać, że to my wkraczamy w obszar chroniony, w którym zamieszkają dzikie zwierzęta jak choćby niedźwiedzie ( w tym momencie około 12 sztuk po stronie polskiej), ale można też spotkać, kozice, borsuki czy sarny. Oczywiście nie podchodzimy do zwierząt, nie karmimy ich, oddalamy się od nich. Pamiętamy o kilku prostych zasadach, tj. zakładamy obuwie sportowe, najlepiej specjalne buty do trekingu, na odpowiedniej podeszwie np. typu Vibram, zabieramy ze sobą picie na cały dzień wędrówki i jedzenie np. wysokoenergetyczne batony, zawsze mamy ze sobą kurtkę przeciw- deszczową, nawet jak wychodzimy w wędrówkę, a na dworze jest 30 stopni. Raz w życiu spotkała mnie burza w górach, i było to właśnie w dniu gdzie rano na niebie nie było ani jednej chmurki w ciągu dnia temperatura zbliżyła się do 30 słupka rtęci.... I była burza z przegrzania, uwierzcie mi grzmoty i  pioruny w górach to zupełnie co innego niż na nizinach, biegiem uciekaliśmy do schroniska Murowaniec, i siedzieliśmy wszyscy razem z innymi turystami utkani na poddaszu, a ulewa nie chciała mieć końca... Pamiętajcie proszę o odpowiedniej odzieży wierzchniej ;-)

W tym poście pokaże Wam jak wygląda bardzo ciekawy szlak z Doliny Suchej Wody do Schroniska Murowaniec- Kasprowy Wierch- Murowaniec i zejście do Doliny Suchej Wody (trasa 24 km).
Szlak w Dolinie Suchej Wody jest dość nieprzyjemny, bo całą drogę idziemy po wyboistych kamieniach ( na mapach jest oznaczony kolorem czarnym), po drodze mijamy strumień i dochodzimy do Schroniska Murowaniec (bardzo lubię to miejsce, całkiem przyzwoite jedzenie), gdzie możemy trochę odpocząć i zaczerpnąć sił na dalszą wędrówkę, dalej udajemy się szlakiem na Kasprowy Wierch, gdzie z każdym krokiem widoki będą co raz lepsze, mijamy po drodze kolejkę dla narciarzy, która działa w okresie zimowym, dochodzimy do miejsca, gdzie widać już stację Kasprowy Wierch i kilkadziesiąt metrów od niej możemy wejść na szczyt Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m), gdzie można podziwiać piękne widoki, zachęcam też abyście weszli na szczyt Beskid (2012m n.p.m), przejście czerwonym szlakiem około 15 minut. Po podziwianiu widoków, schodzimy tą samą drogą przez Schronisko Murowaniec i Dolinę Suchej Wody do parkingu. 
Od Schroniska Murowaniec, jest wiele ciekawych tras, ale o tym opowiem Wam innym razem... ;-)


Zapraszam na wędrówkę moimi oczami ;-)







SZLAK W TATRACH: DOLINA SUCHEJ WODY- MUROWANIEC- KASPROWY WIERCH - DOLINA SUCHEJ WODY













































































cdn.



Pięknie ;-)

Pozdrawiam cieplutko

1 komentarz:

  1. Znajome miejsca, byłam w zeszłym roku i już tęsknię za górami :)

    OdpowiedzUsuń

Cześć! Dziękuję, za komentarz. Bardzo mi miło, że tutaj zaglądasz.
Pamiętaj, że pozostawiając komentarz wyrażasz zgodę na jego publikację na tej stronie, jak i twojego nicku- użytkownicy z kontem google.

Copyright © 2017 SMYKWKUCHNI