Zupa rybna z łososiem norweskim! Najsmaczniejsza!

lipca 30, 2016

Zupa rybna z łososiem norweskim! Najsmaczniejsza!






Zupa rybna! 

O tak! To był smak, który z mną chodził! W naszym kraju dość mało popularna, no chyba że na Pojezierzu Mazurskim czy nad morzem, ale w moich regionach skąd pochodzę, przez całe dzieciństwo jadłam kilka razy zupę rybną i była ona przyrządzana tak, że smakowała bardziej jak rosół z ryby, była bardzo wodnista ale esencjonalna, ale to nie był smak, który dziecku odpowiadał, lubiłam w niej tylko pulpeciki z ryby. Potem długie lata, nigdzie nie spotkałam się tą zupą, aż do pierwszego wyjazdu, już w życiu dorosłym, a nie z mamą i tatą  heheh nad morze. To tam próbowałam pierwszych zup rybnych, potem wszystkich możliwych zup chińskich, wietnamskich itp, z udziałem ryb i owoców morza, aż po sięganie do kuchni śródziemnomorskiej a na skandynawskiej kończąc. Zupa rybna to idealny obiad na lato, ale również bardzo fajny pomysł na rozgrzewającą zupę rybną zimą. Przepisów na zupę rybną jest też bezliku. Ale dzisiaj chciałam podzielić się z Wami, jedną z moich ulubionych zup rybnych, jest bardzo deliaktna w smaku, lekka, pikantna za razem, ma posmak cytrynowy, ma świeże zioła i duże kawałki ryb. Jest przepyszna, jedno mogę obiecać na jednej porcji nie poprzestaniecie ;-))). Ta zupa jest uzależniająca hehehe.
Zresztą musicie zrobić i się przekonać innej rady nie mam ;-))))


Kurczak w sosie śliwkowym z rozmarynem!

lipca 29, 2016

Kurczak w sosie śliwkowym z rozmarynem!





Jakie to dobre! Pyszota! Ile to ja już razy Wam mówiła, najlepsze - najprostsze! Zawsze tak jest! Tego kurczka zrobicie w 20 minut, a potem będzie palcem wylizywać talerze, tak jak ja to robiłam heheheh. Jest przepyszny, bardzo esencjonalny smak, aromat i konsystencja sosu, wręcz idealna. Połączenie naszych polskich śliwek, świeżego rozmarynu i octu balsamicznego... hmmm bosko!
Więcej nic nie mówię, po prostu musisz zrobić i już, nie może Cię to ominąć ;-)))




SKŁADNIKI:

- 2 filety z kurczaka
- 5 łyżek oliwy z oliwek
- 10 do 15 maksymalnie dojrzałych śliwek
- 1 gałązka rozmarynu
- 2 łyżki octu balsamicznego (kup ten oryginalny włoski z Modemy)
- sól
- 1 łyżeczka miodu

W rondlu rozgrzej oliwę, dodaj rozmaryn i śliwki- smaż, aż puszczą sok i się rozprażą, dodaj ocet balsamiczny i filet z kurczaka. Dalej dusimy aż sos mocno się zredukuje a ocet troszkę odparuje, pozostawiając smak i aromat w sosie. Kuczaka dusimy do miękkości około 13 do 20 minut w zależności od wielkości użytej porcji. Nakłuj mięso szpikulcem i sprawdź czy jest już gotowe.
Filet wraz z sosem wykładamy na talerze i dopiero kroimy na plasterki.
Pyszota, możecie jeść z ciepłą bagietką, chlebem żytnim bądź pieczonymi ziemniakami.
Smakuje wybornie!




Smacznego!
Pierożki z mango, papają i curry w sosie z karmelizowanym rozmarynem i czosnkiem pod czarnuszką

lipca 28, 2016

Pierożki z mango, papają i curry w sosie z karmelizowanym rozmarynem i czosnkiem pod czarnuszką







Dwa dni myślałam, co przygotować jako ostatnią moją propozycję w konkursie z marką Arla Apetina. Pomysł długo się rodził w głowie, potem dojrzewał, dobierałam składniki, przyprawy i proporcje. Chciałam stworzyć danie zupełnie inne, nowe i o bardzo bogatym i kolorowym smaku, bo takie trochę jest opakowanie tego serka, gdzieś kieruje mnie myślami do dalekich krajów- ciepłych krajów, do słońca. I wymyśliłam, że zrobię pierożki ze słonecznym nadzieniem, z dużą ilością mango, serkiem Papaja Curry w ociekającym aromatem sosie z karmelizowanym rozmarynem, czosnkiem, na bazie cydru, polskiego miodu i oliwy z oliwek, całość dopełniła czarnuszka. Danie jest tak wyśmienite, tak zupełnie inne, zupełnie nowe smaki i aromaty. Uwielbiam eksperymentować w kuchni! To taka frajda i satysfakcja! Powiem, Wam, że rozmaryn był tak pyszny i chrupiący, że aż się chciało oprócz listków gałązkę zjeść hehehe. Pierożki postanowiłam skleić też w innym sposób niż zawsze, aby podkreślić innowacyjność tej potrawy ;-)))

Zerknijcie na listę składników i skosztujcie tych pierożków! 

Zapraszam do stołu ;-)))




SKŁADNIKI:


ciasto:

-250 g mąki pszennej typu 480
- 3 żółtka
- 2 łyżki oliwy z oliwy
- woda ciepła (około 120 ml, dodajemy tyle aby zagnieść ciasto, w zależności od wilgotność w kuchni)
- 1/4 łyżeczki soli

farsz:

- 1 serek Arla Apetina Papaja i Curry
- 1 dojrzałe i soczyste mango
- 1 jajko małe
- 2 czubate łyżki kaszy manny instant
- 1 łyżka bułki tartej
- sól do smaku

Całość miksujemy blenderem na gładką masę i odstawiamy na 1 godzinę do lodówki

Wykonanie:

Na stolnicę wysyp mąkę, zrób wgłębienie nożem, dodaj żółtka, sól i zacznij nożem zarabiać ciasto zbierając je z boków. Dodawaj stopniowo ciepłą wodę i zagniataj nożem. Wodę dodajemy do momentu zebrania mąki. Resztę procesu wyrabiania ciasta, wykonujemy rękoma. Ciasto powinno być miękkie i elastyczne, nie może być tępe przy zagniataniu, ani twarde. Kolor ciasta powinien być jednolity. Gotowe ciasto przełóż do torebeczki foliowej i odłóż na 15 minut. Gluten łatwiej uwolni się i ciasto będzie dużo lepsze do wałkowania.
Stolnicę podsyp mąką, z ciasta uformuj wałkiem duży blat i wytnij okręgi,które nadziewamy farszem i zagniatamy palcami. Jeśli chcesz uzyskać ten kształt pierożków, to najpierw zlep środek okręgu potem boki tworząc tak jakby muszkę do koszuli, końcówki tej muszki łączymy razem.
Pierogi gotujemy we wrzącej osolonej wodzie przez 5 minut od momentu wypłynięcia i zagotowania.


sos z karmelizowanym rozmarynem, czosnkiem i czarnuszką:

- 5 łyżek oliwy z oliwek
- 2 duże gałązki świeżego rozmarynu
- 2 łyżeczki miodu
- 100 ml cydru wysokiej jakości
- 3-4 ząbki czosnku
dodatkowo: czarnuszka

Wykonanie:

Na patelnię wlej oliwę, dodaj czosnek, gałązki rozmarynu, podsmażaj przez 1,5 minuty, dodaj miód i zacznij mieszać całość, podsmażamy 2-3 minuty, dodajemy cydr i redukujemy sos. 
Jak nadmiar płynu odparuje sos zacznie się karmelizować, czosnek powinien być pięknie złoty, nie może absolutnie się przypalić bo byłby tylko gorzki, a sos były do wyrzucenia. Więc bądź uważny, mieszaj całość, jak osiągnie złoty kolor zestaw z ognia. Gorącym sosem polej pierożki i udekoruj karmelizowanym rozmarynem, który smakuje jak pyszne wyrafinowane chipsiki rozmarynowe.
Całość posyp czarnuszką, którą dopnie smak "na ostatni guzik"!




Zapraszam do stołu rozgość się wygodnie ;-)))



Przepis zgłoszony do konkursu:

Twoja kuchnia ma to coś
Pudding chia z owocami

lipca 28, 2016

Pudding chia z owocami



Dzisiaj bardzo prosta, bardzo sezonowa i w dodatku bardzo zdrowa propozycja. Na blogu już nie raz mieliście do czynienia z nasionami szałwii hiszpańskiej czyli potocznie nasion chia, które to ostatnimi czasy podbiły serca niejednej osoby, w tym moje. Chia dodaję do wielu rzeczy, ale najcześciej do owsianki, jaglanki, ciasteczek czy robię puddingi. To takie słodkie desery, które będąc na diecie mogą zastąpić nam, przysłowiowy kawałek ciasta do kawy, czy też sprawdzą się w roli zdrowych śniadań. Są też fajną, ciekawą alternatywą dla dzieciaków, żeby w prosty sposób przemycić im troszkę zdrowszych produktów. Mój pudding jest oparty na sezonowych produktach takich jak czereśnie, śliwki,jeżyny czy borówka. Dostępne na każdym targu czy ryneczku. Polecam Wam gorąco.

Zerknijcie na poniższą listę składników ;-))


SKŁADNIKI NA 2-3 PORCJE:

- 10- 13 sztuk dojrzałych czereśni
- 4-5 sztuk śliwek
- kilka jeżyn
- 4 łyżki borówki amerykańskiej
- 4 łyżki nasion chia

+ owoce do dekoracji

W rondelku zagotowałam wszystkie owoce z 170 ml wody (do posłodzenia użyłam stewi, ale możesz dodać miód lub cukier). Owoce gotowałam około 5 minut, tak aby puściły sok i aromat do płynu. Owoce starannie wyjmujemy i umieszczamy na dnie w słoiczku. Z resztą płynu, mieszamy ziarenka, odstawiamy na 20 minut. Po tym czasie wylewamy do słoiczków i odstawiamy na 30 min do godziny. Pudding można też przechowywać w lodówce max do 1,5 dnia. 
Dajcie znać, jak zrobicie!

Smacznego!


Kurczak w sosie pomidorowym z kurkumą i cukinią!

lipca 27, 2016

Kurczak w sosie pomidorowym z kurkumą i cukinią!




Sezon na młodą, świeżą i kolorową cukinię właśnie nastał. I bardzo mnie to cieszy! Nie ma nic lepszego niż jędrna, cieniutka i mała młoda cukinia bądź kabaczek. Warzywo to jest dośc, neutralne w smaku, nawet bym powiedziała, że trochę mdłe, dlatego cukinię zawsze łączy się z wyrazistymi smakami, i dość mocnymi przyprawami. Cukinia lubi się z mięsem wszelakim od białego do czerwonego, lubi też ryby, gulasze, nadaje się do zapiekania. W tej formie ostatnio mogliście przeczytać na blogu wpis cieszący się ogromnym powodzeniem - Zapiekane cukinie , czy też Grecką Tartę Dionizosa z cukinią w roli głównej, ale przepisów z cukinią jest na moim blogu zdecydowanie więcej. Niedawno zainstalowałam na stronie wyszukiwarkę, po prawej stronie, w zakładce ZNAJDŹ PRZEPIS, możecie dużo szybciej wertować bloga, po różnych hasłach i szukać przepisów bądź inspiracji. Polecam!
Ogórki małosolne! Najważniejsze zasady przy robieniu ogórków!

lipca 27, 2016

Ogórki małosolne! Najważniejsze zasady przy robieniu ogórków!






Ogórki małosolne!

Kto ich nie lubi? Ja uwielbiam! Jak zrobić ogórki małosolne samemu w domu? Nic prostszego!
Wystarczy jeden dzień i mamy ogóraski. Idealne na kanapki, do obiadu, na grilla, na imprezy. Do czego dusza zapragnie! To czego potrzebujesz to dobrej jakości ogórki, zwróć uwagę aby były jędrne i ładnie zielone (nie kupuj nigdy w kolorze idącym ku żółci). Koper kwiat i zieloną cześć, łodygi również, czosnek, kawałek chrzanu i liść chrzanu. Ponadto woda i sól. To wszystko!
Cała tajemnica to jak je ułożyć, jak przechowywać? Doczytaj post do końca i zrób ogórki małosolne najlepsze jakie jadłeś!


Ogórki dokładnie umyj pod bieżącą wodą, wrzuć je do zlewu i zalej wodą i zostaw na godzinę. Ogórki w tym czasie po prostu "ujędrnią się", będą bardziej chrupiące i dużo lepsze w smaku. Znajdź duży słój, ułóż w nim czosnek, koper, liście chrzanu i pokrojony w kostkę chrzan. Ogórki układaj w słoju ciasno, zawsze jasną końcówką do dołu. Dzięki temu nie będą gorzkie!
Zrób zalewę, przegotuj wodę w czajniku na każdy litr zalewy dodaj czubatą łyżkę soli dobrej jakości. Wymieszaj tak aby sól się rozpuściła. Ostudź wodę, jeśli zalejesz ogórki wodą lekko ciepłą to  szybciej zajdzie proces fermentacji, ja właśnie tak robie i po 24h mam już małosolne. Pamiętaj woda może być lekko ciepła, nigdy ciepła ani gorąca. 
Zakręć słoik i postaw go w zimnym i ciemnym miejscu. 
Jeśli ogórki będą stały na słońcu będą gorzkie!
To najważniejsze zasady przy przygotowaniu ogórków małosolnych. Jak widzicie nic trudnego!
Zróbcie sobie na weekend, może będziecie mieć grilla albo imprezkę ze znajomymi, będą wtedy idealne!





Lody ze smażonych śliwek!

lipca 26, 2016

Lody ze smażonych śliwek!





Konfitura z wiśni! Przepyszna i w obłędnym kolorze!

lipca 25, 2016

Konfitura z wiśni! Przepyszna i w obłędnym kolorze!




Jest coś pięknego i niesamowitego w naszej polskiej tradycji wekowania i przechowywania żywności. Ja osobiście zawsze staram się co roku zrobić kilka weków, w tamtym roku robiłam dżemy truskawkowe, porzeczkowe, jagodowe, borówkowe, wekowałam ogórki na różne sposoby, robiłam konfitury z dyni z różnymi owocami. Wiśnie jakoś przeoczyłam. Ale w tym roku odpuściłam truskawki całkowicie, jakoś niepostrzeżenie sezon na te owoce się dla mnie skończył. Ale może to i dobrze, zawsze staram się zrobić kilka słoiczków maxymalnie 7- 8 sztuk, z jakiegoś owocu. Tak aby móc po prostu wrócić smakiem w zimowe wieczory do tych pyszności. Dżemy wykorzystuje nie tylko na kanapki, w ten sposób to chyba najmniej, najczęściej do gofrów, naleśników, ciast. Czy też konfitury do herbaty. Więcej moich przepisów na różnego typu weki znajdziecie w tej zakładce- SPIŻARNIA i DŻEM

Dietetyczna szarlotka bez mąki, cukru i jajek!

lipca 24, 2016

Dietetyczna szarlotka bez mąki, cukru i jajek!











Wreszcie są! Pierwsze polskie jabłuszka papierówki. Twarde, kwaskowate i soczyste! Idealne na szarlotkę! Szarlotka z takich jabłek zawsze smakuje wyśmienicie! Ma ten jedyny i nie powtarzalny smak. Postanowiłam ją przygotować w wersji dietetycznej. Mamy lato, każda z nas dba o sylwetkę i raczej stara się unikać dodatkowy kcal. Dlatego to ciasto jest bez mąki, bez cukru i bez jajek! I w dodatku robi się je błyskawicznie! Ma za to dużo cynamonu, który uwielbiam łączyć z jabłkiem!
Idealne ciacho dla dzieci, pyszne podawane jeszcze ciepłe, jak i na zimno.  
Jak zawsze podam, też wersję alternatywną dla tych co nie na diecie ;-)))

Zerknijcie na poniższą listę składników jest mega krótka!


SKŁADNIKI:

- 8 do 10 jabłek papierówek
- 2-3 łyżeczki płaskie cynamonu
- 1 łyżeczka stewii (jeśli nie jesteś na diecie użyj 8 płaskich łyżek cukru brązowego bądź miodu)
- 6 do 8 łyżek kaszy manny błyskawicznej 
- 2 łyżki oleju kokosowego ( alternatywa: masło)







WYKONANIE:

- jabłka obierz ze skórki i pokrój na cieniutkie plasterki, im większe tym lepiej, staraj się aby to był plasterek przez całe jabłko
Formę (średnia tortownica) wysmaruj olejem ( 1 łyż), na dnie ułóż plasterki z jabłka w grubości po 3 plasterki, posyp cynamonem, stewią ( lub cukrem) i od 1 do 1,5 łyżki kaszy manny, potem znowu plasterki jabłka, cynamon, stewia, kasza manna i tak do skończenia się składników. Samą górę obsyp mocno cynamonem i polej resztą oleju kokosowego (ewent. masłem). Całość wstawiamy do piekarnika na 35 minut temp. 190 stopni C. Grzanie dół + termoobieg.
Po wyjęciu z pieca ciasto odstaw na godzinę, dopiero wyjmij z formy, będzie jeszcze ciepłe i takie już można jeść. Można też poczekać aż całkowicie ostygnie. 
Ciasto w wersji nie fit, możesz podać polane sosem karmelowym, bądź z kulką lodów śmeitankowych, możesz też przyozdobić bitą śmietaną. Choć dla mnie idealne jest takiej czystej wersji. Przepyszny smak jabłka z cynamonem w postaci lekkiej szarlotki. Ideał na drugie śniadanie do kawy, bądź podwieczorek z herbatką!




Życzę Wam smacznego!

I zapraszam na facebooka smykwkuchni! Tam możecie mnie bliżej poznać ;-)))

Pięknego dnia!


Sok z wiśni do herbaty!

lipca 24, 2016

Sok z wiśni do herbaty!




Sok z wiśni! Idealny do herbaty, idealny do picia z wodą, idealny do ciast, owsianek, jaglanek, do polewania gofrów, naleśników itp. Sok jest bardzo aromatyczny, ma przepiękną barwą i smakuje obłędnie!
Robi się go bardzo szybko!
Sprawdźcie sami!








SKŁADNIKI:

- 2 kg wiśni
- 1 kg cukru
- 200 ml wody

Wiśnie wydryluj, przełóż do dużego garnka, zasyp cukrem i odstaw na 3 godziny. Dodaj wodę i całość zagotuj. Gotuj przez 20 minut. Cały gorący sok przelewamy do wyparzonych buteleczek, od razu zakręcamy i odwracamy do góry nogami. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy na całą noc. 
Z reszty odciśniętych wiśni możesz przygotować konfiturę, dżem bądź wykorzystać do ciasta, lub do przełożenia naleśników, gofry itp.
Sok przechowujemy w szafce w ciemnym i chłodnym miejscu.

Smacznego Kochani!












Grecka tarta Dionizosa!

lipca 23, 2016

Grecka tarta Dionizosa!











Lato w pełni! Każdy z nas stara się celebrować każdą chwilę spędzoną na słońcu z bliskimi, korzystamy z uroków dwóch miesięcy ciepła, kiedy to wszytko w koło jest zielone, ludzie uśmiechają się do siebie życzliwie na ulicach, a na ryneczkach możemy wybierać w dorodnych, dojrzałych i kolorowych warzywach. Lubię ten czas! Nie ma chyba nic bardziej przyjemnego od chwil spędzonych przy stole, w gronie bliskich nam osób. Gdzie dzieląc się tym co najlepsze możemy rozmawiać i śmiać się godzinami. Moja dzisiejsza propozycja idealnie komponuje się w ten scenariusz. Kiedy mogę chwilę spędzić z przyjaciółmi i powymieniać się wspomnieniami ostatnich dni, lubię przygotować coś pysznego i sezonowego za razem. Aby danie było sycące ale nie ciężkie. By robiło wrażenie nie tylko na kubkach smakowych, ale też przy prezentacji, podaniu do stołu zachwycało kolorem i sposobem podania. Bo pamiętajcie nie jemy też oczami ;-)
Na lunch z bliskimi przygotowałam cudowną, kruchą i kolorową tartę grecką, którą nazwałam Tartą Dionizosa - greckiego boga urodzaju. Nie ma co zwlekać! 
Zerknij na listę składników i razem na chwilę przenieśmy się smakiem ku Grecji!




SKŁADNIKI:


NA CIASTO:

- 400 g Mąki Szymanowskiej typ 450
- 2 żółtka
- 1 białko
- 2 łyżki mleka
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- 100 g Polskiego Oleju rzepakowego
- 80 g masła
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 płaska łyżeczka mleka w proszku


NADZIENIE:

- 1 średnia dość cienka cukinia
- 2 dojrzałe pomidory
- greckie oliwki z pestką
- kilka kostek sera feta
- 2 łyżki Polskiego Oleju rzepakowego
- sól- szczypta
- rozmaryn, kilka listków


SOS DO TARTY

- 100 ml Polskiego Oleju rzepakowego
- 2 łyżki posiekanego koperku
- 1 łyżka posiekanego rozmarynu
- 1 łyżka wody
- 1 łyżeczka miodu
- sól do smaku
- 1 ząbek czosnku




WYKONANIE:


 Z wymienionych składników zagnieć elastyczne ciasto, owiń je folią i wstaw do lodówki na 30 minut.
Następnie wylep nim formę do tarty i nakłuwaj widelcem.
Na wierzchu poukładaj pokrojoną w cieniutkie plasterki cukinię, pomidory, kostkę fety i oliwki. Posyp kilka listków rozmarynu. Warzywa skrop olejem, dzięki czemu nie będą suche, ani wysuszone. Oprósz solą.
Wstaw do pieca na 35 do 45 minut. Temp. 170 stopni C.

Gdy tarta będzie się piekła przygotuj sos do tarty. W tym celu, wszystkie wymienione składniki podane do przygotowania sosu zmiksuj w blenderze na gładką masę.







Tartę kroimy i podajemy póki ciepła. 
Mocno polewamy obłędnie zielonym sosem!




Smacznego życzę!



Copyright © 2017 SMYKWKUCHNI